ENNE KOERAVÕTTU

ENNE KUI VÕTAD KOERA, tutvu kindlasti järgmiste küsimustega:

Mis tõug on šoti terjer? Kas see tõug sobiks minu ettekujutusega ühest koeratõust? Mida üldse tähendab koer majapidamises? Kuidas osta koera? Kõikidele nendele küsimustele peaksid leidma vastused siit lehelt. Kui Sulle jääb midagi selgusetuks, siis pöördu kindlasti nõu ja abi saamiseks tõuühingusse!

Kuidas muretseda endale sobiv šoti terjeri kutsikas?
Kutsika soetamisel pidage meelse järgmist:

 • Kutsikas ei jää igavesti kutsikaks, mistõttu peate arvestame tema toidu-, jalutamis-, trimmimis- ja muude vajaduste mitmekordse kasvuga. Kas teie pere on selleks valmis?
 • Koer võib haigestuda nagu inimenegi, mistõttu peate arvestama korraliku veterinaarteenusega, mis maksab üsna palju. Tänapäeval on võimalik koeri ka teatud vanuseni kindlustada.
 • Kutsikas ei saa olla maja peremees – teda tuleb võimalusel ka kindlasti koolitada.
 • Korralik koerakasvataja*, kellelt kutsika ostate, sõlmib alati lepingu, mis tuleks kindlasti põhjalikult läbi lugeda. Kui kirjutate alla eritingimustele, siis mõelge, kas need teile sobivad ja kas te suudate neid täita? Siinkohal soovitame tutvuda Eesti Kennelliidu ostu-müügi tüüplepingu vormiga.

Kui olete jõudnud otsusele, et šoti terjer on just teile sobiv tõug, siis :

 • ESTÜ soovitab osta kutsikas tõutunnistusega. Mitte mingil juhul ei soovita tõuühing kutsikat osta turult või poest!
  Kennelite kohta saate lähemat infot ESTÜ kodulehelt.
 • Soovitame eelnevalt külastada kas näitusi või vabaaja kogunemisi, et tutvuda tõu eripäraga. See on hea võimalus saada lähemat teavet šotika iseloomust ja kasvatusest. Näitusel on soovitav kontakteeruda omanikega peale näitusringi, mil võistluspinged maas ja aega rohkem suhtlemiseks.

NB! Alates 2000. a. jaanuarist peavad kõik sündinud kutsikad kasvataja* poolt olema märgistatud! Nõudke seda! Soovituslik lugemine:

*Kasvataja on koeramaailma terminoloogia kohaselt emase koera omanik. Kasvataja võib olla sama isik, kes on ka kenneliomanik. Kennelis sündinud koerad saavad oma nimesse tavaliselt kaasa kennelinime.

Samas pöörake tähelepanu kaitsesüstidele ja ussikuurile.
Kutsikaga tuleb kaasa lemmikloomapass või vaktsineerimistunnistus. Erinevus kahe dokumendi vahel on selles, et lemmikloomapassiga saab käia ka reisimas.

Millele tuleks eelnevalt mõtelda?

 • Kõigepealt – kas emane või isane? Mõlemal on omad plussid ja miinused. Küllap olete need endale juba selgeks teinud. Emasel steriliseerimata koeral on regulaarselt jooksuaeg, mis kestab keskmiselt 3 nädalat.
 • Edasi – kas te soovite koeraga harrastada koerasporti, käia näitustel või mitte?
 • Kas üks või kaks koera?
  Kui teil veel koera ei ole, ärge võtke korraga kahte kutsikat! Kutsikas vajab väga palju hoolitsust ja tegelemist, mistõttu võib juhtuda, et üks neist teie vastutustundetu otsuse tõttu millestki ilma jääb. Peale selle, olles väga palju koos, ei ole teil koeri hiljem võimalik valutult teineteisest eraldada – koerad muutuvad üksteisest sõltuvaks. Kaks koera moodustavad omakeskis juba “karja”, mistõttu ei pruugi nad aktsepteerida väljaspool oma karja olevaid koeri.
 • Kui teil on juba üks koer, siis tuleb teise koera võtmisel lähtuda konkreetsete isendite iseloomudest. Seda, kas võtta samast soost või eri soost koera, tuleks arutada kasvatajaga.
 • Kui teil puudub koera kasvatamise kogemus, on soovitav kindlasti minna kutsikaga kooli. Samuti vajab koer kindlasti sotsialiseerimist. Kutsikaga tuleks käia palju ja väga erinevates kohtades, et koer ei muutuks araks ega agresiivseks.

Nüüd mõningaid konkreetseid vastuseid kutsika soovijatele:

Kui palju kutsikas orienteeruvalt maksab?

  TÜ ei ole kehtestanud soovituslikke hindu, kutsika hinna määrab kasvataja ning see fikseeritakse lepingus

Soovitused, mis on selle koeratõu pidamisel väga olulised; momendid, mida algaja koeraomanik peaks teadma ja millega kindlasti arvestama:

  šoti terjeri kutsika ostja peaks arvestama veel lisakuludega, mida antud tõu pidamine kaasa toob. Nimelt šotlasest teeb tõelise šotlase tema õige välimus ehk õige trimming ehk koertejuuksuris käimine. Minimaalselt peaks spetsialisti käe alt läbi käima neli korda aastas. Kui olete näitustel käija, siis enne iga näitust.

Koera tuleb juuksurikülastuste vahepeal regulaarselt hooldada. Et koera karv korras oleks, tuleks hankida endale korralik kraas ja kamm, millega võiks koera kammida koer nädalas. Lisaks on vajalikud korralikud karvapesemisvahendid koos palsamiga! Et koerale ei tuleks pidev karvastikus sasimine üllatusena, on vajalik seda juba varases kutsikapõlves harrastama hakata!
Kui teil on tõsine soov käia näitustel, siis soovitame leida trimmija kasvatajate hulgast.

Millised on selle tõu terviseriskid ja üldine vastupidavus koerte haigustele?

Pärilikke haigusi on vähe. Esineda võib epilepsiat ja nn šoti krampi. Viimane on pärilik neuroloogiline häire, mis on tingitud serotoniini puudusest ja avaldub erutusseisundis koeral lühiajalises (umbes 10 sekundit) koordineerimatus liikumises ja/või tagajalgade krampides. Śoti terjeritel on kirjeldatud ka rasket verehüübimishäiretega seotud haigust, mis esmakordselt avaldub tavaliselt kutsikate hambavahetuse ajal.

Veel esineb kilpnäärme vaegtalitlust, kaasasündinud maksašunti, allergiaid ja nahahaigusi.

Üldiselt on šotlane sitke tõug ja naljalt haigusi ei põe. Samas on ta ka väga vastupidav pikkadele jalutusretkedele, hoolimata oma lühikestest jalgadest! Eriti vaimustav on šotlase kiirendus! Loomult kartmatu, võib ta sekkuda võitlusse endast palju kordi suurema koeraga!

Advertisements